VIDEO: Pozor na požáry při vaření a vánočním pečení

zveřejněno 02.12.2022

Dámy, chystáte se péci o druhém adventním víkendu cukroví?

My věříme, že ano. Cukroví provoní celý byt, navodí tu správnou vánoční atmosféru, a to je dobře.

My hasiči ale chceme upozornit na to, abyste si dali pozor na požáry v kuchyni. Věděli jste, že každý pátý požár v naší republice vznikne v domácnosti a nejčastěji v kuchyni při přípravě jídel? Po sladkém cukroví je třeba také něco usmažit k obědu či večeři. Ani plamen plynového sporáku není možné nechat bez dozoru. Zejména při smažení dbáme zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke vznícení potravin na pánvi. Pokud se tak stane, nikdy nehasíme horký olej vodou! Doporučený postup je: vypnout přívod energie, zakrýt pánev poklicí či plechem a oheň bez přístupu vzduchu nechat uhasnout.

Teď si představte, když někdo do rozpáleného tuku ve zmatku nalije vodu – oheň se hned rozprskne po místnosti a hořet začne všechno široko daleko. Podívejte se na naše video:

Reakce má charakter fyzikálního výbuchu. Každá vodní kapka okamžitě zvětší svůj objem a exploduje. Proto se oheň nejen rozšíří, ale také mnohdy popálí člověka po celém těle. Navíc teplota, kdy se olej vznítí, je zhruba 370 °C.

Hasiči před Vánoci připojují pár rad, aby u vás nehořelo:

• nikdy nenechávejte připravované jídlo bez dozoru, pokud jsou zapnuty spotřebiče,
  • horký olej na pánvi nikdy nehaste vodou nebo vodním hasicím přístrojem,
  • nejednejte unáhleně a impulzivně,
  • nejprve vypněte přívod energie (elektřina, plyn),
  • pokud nemáte k dispozici hasicí roušku nebo hasicí přístroj, můžete použít improvizované prostředky, například: nehořlavý sypký materiál (sůl, hlína z květináče), mokrou utěrku nebo hadr, pokličku, pečicí plech.

Pro rychlejší zjištění požáru ve vaší domácnosti vám může pomoci autonomní hlásič požáru, pro jeho likvidaci speciální hasicí přístroj pro hašení jedlých olejů a tuků (třída F).

Pohodový druhý adventní víkend přejí hasiči Pardubického kraje.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí HZS Pardubického kraje