Autonomní hlásič jako dobrý pomocník v domě

zveřejněno 16.01.2023

Věděli jste, že vám hlásič požáru může zachránit život?

Autonomní hlásič požáru je jednoduché zařízení, které obsahuje v jedné krabičce všechny komponenty potřebné pro spolehlivou detekci kouře a vyvolání poplachu. Jedná se o finančně dostupné zařízení s jednoduchou instalací (např. pomocí vrutů). „Hlásič požáru“ dokáže fungovat „autonomně“, tedy nezávisle na jiných zdrojích energie, stačí mu běžné baterie.

Bezpečná domácnost

• přístroj kupujte jen u specializovaného prodejce
  • hlásič musí odpovídat platným normám
  • hlásičem vybavte všechny obytné místnosti, ale i garáž
  • pokud instalujete jeden hlásič, umístěte ho do centrální části bytu (chodby)
  • hlásič neumisťujte v prašných a vlhkých prostorách, kterými jsou kuchyně a koupelny
  • hlásič pravidelně kontrolujte podle návodu výrobce
  • na vybité baterie sám upozorní akustickým signálem
  • při instalaci postupujte podle návodu výrobce
  • hlásič musíte povinně instalovat ve všech nových objektech, doporučujeme pořídit přístroj také do starších domů a bytů
  • v případě nutnosti volejte hasiče na tísňových linkách 150 nebo 112
Vhodné rozmístění hlásičů požáru

Čidla hlásiče dokáží požár (resp. kouř z požáru) včas detekovat a silným akustickým signálem na něj upozorní uživatele domácnosti (domu), kterým tak umožní nebezpečí zlikvidovat již v zárodku či ohrožený prostor včas opustit a přivolat hasiče. Ze zkušeností záchranářů plyne, že právě včasné zjištění požáru je rozhodující pro záchranu lidských životů a „hlásiče požáru“ tak výrazně zvyšují šance na přežití. Nebezpečí hrozí např. v noci, kdy lidé spí a není nikdo, kdo by si požáru včas všiml a zalarmoval ohrožené osoby.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí HZS Pardubického kraje