Plzeňský kraj zasáhla blesková povodeň

zveřejněno 04.07.2012

U téměř 90 událostí souvisejících s bleskovou povodní (stav k 4. 7. 2012 6:00 hodin) zasahovalo celkem 14 jednotek profesionálních a 37 jednotek dobrovolných hasičů.

V noci z úterý na středu 3. – 4. července 2012 zasáhla Plzeňský kraj v důsledku silných přívalových dešťů blesková povodeň. Náročnou noc odstartovala událost v 20:09, hasiči vyjeli čerpat vodu z domů do obce Chválenice-Želčany. Do šesté hodiny ráno vyjeli hasiči téměř k 90 událostem.

Nejvážnější situace byla na Klatovsku. Z důvodu velkého množství srážek došlo k zvednutí hladiny Křemelné a Vydry a následně i Otavy. Otava a Křemelná dosáhla třetího stupně povodňové aktivity v úseku Rejštejn-Horažďovice. Krajské operační středisko HZS Plzeňského kraje informovalo povodňovou komisi ORP Klatovy, Sušice i Horažďovice, v noci pak všechny komise zasedaly. Operátoři po celou noc bedlivě sledovali vývoj stavu vodních toků a řídili činnost jednotek. S vysokým nasazením se podíleli na zvládnutí celé závažné situace a zaslouží si obrovské uznání, stejně jako zasahující hasiči a každý, kdo při povodních pomáhal.

Hasiči ve spolupráci s policií varovali před hrozícími záplavami organizátory dětských táborů. Ohroženy děti byly v táborech Střelské Hoštice (JČK), Rábí, Radešov a Velké Hydčice. V Radešově bylo v dětském táboře ubytováno 150 dětí. Vedoucí odvedli děti ze stanů do jídelny, kde také všichni nocovali. V případě vylití řeky z koryta byli v pohotovosti hasiči z Rejštejna a Sušice, kteří by děti pomocí člunů přepravili do Rejštejnského kulturního domu, kde bylo připraveno náhradní ubytování.

Provozovatelé kempů podél řeky Otavy byli též informování o hrozícím nebezpečí. V kempu Antýgl u Srní proběhla spontánní evakuace, hasiči pouze na místě asistovali. Také v kempu u Horažďovic, Týnci u Malého Brodu, Radešově a Muchomůrce byli všichni připraveni v případě povodně okamžitě opustit kemp. I přes to, že hasiči i policisté včas informovali odpovědné osoby kempu Annín, v osadě na ostrově zůstali uvězněni lidé. Hasiči ze Sušice a Dlouhé vsi pomocí lanové techniky evakuovali 28 dospělých, 9 dětí a 2 psy. Kvůli rozbouřené vodě nešlo osoby přepravit pomocí člunů.

Hasiči evakuovali zhruba 100 osob a dalších zhruba 1000 lidí bylo na evakuaci připraveno. Před vodou zachraňovali i domácí mazlíčky a hospodářská zvířata. Kromě již zmiňované evakuace osob z kempu Annín hasiči zachraňovali 5 osob v Kříšovicích, kde laguna obklopila karavan a lidé se nemohli dostat ven. Do Kocourova se bez nadsázky valila voda ze všech stran. Obec totiž leží na úpatí kopců a ze všech stékala voda do potoka. V mžiku se zvýšila hladina potoka a voda zaplavila obec. Jedno vozidlo voda sebrala ze dvora. Auto se zastavilo až po cca 100 metrech o stromy. Ve voze se naštěstí nikdo nenacházel. Hasiči vozidlo vyprostili.

V Mochtíně si blesková povodeň nepřímo vyžádala oběť. Hasiči odčerpávali vodu z domu. Starší osobě se udělalo nevolno a upadla do bezvědomí. Hasiči započali okamžitě s resuscitací. I přes veškeré úsilí přivolaný lékař konstatoval smrt. Příčinu smrti vyšetřuje policie.

Voda napáchala škody na domech i komunikacích. Ze silnic hasiči odstraňovali nejen popadané stromy, ale i sesunutou půdu, naplavené kameny a štěrk. V obci Úloh u Běšin voda strhla dva mostky a vedoucí směrem na Nemilkov. V Jindřichovicích hasiči odstraňovali předměty z výpusti rybníka. Hráz přetekla a zaplavila silnici. I zde došlo k úplnému uzavření komunikace.

V obci Mlázovy hasiči pomocí plachty a pytlů s pískem zpevnili podemletou hráz rybníka, která hrozila protržením. Místní jednotka na místě bude dohlížet do odvolání.

Na stanice se dostavily posily z řad příslušníků. V případě potřeby bude povolán na Klatovsko odřad ze stanic Domažlice, Nepomuk, Přeštice, popřípadě i z dalších stanic.

V současné chvíli mají hasiči stav na Klatovsku pod kontrolou, ale nemůžeme předvídat, jak se bude situace dál vyvíjet. Následky bleskové povodně budou hasiči odstraňovat i v následujících dnech. Hasiči odstraňují popadané stromy do řek a na silnice, odčerpávají laguny a zatopené sklepy. Na obnovení infrastruktury povodněmi poškozených obcí byla povolána i těžká technika Záchranného útvaru Zbiroh.

Mgr. Pavla Jakoubková
tisková mluvčí HZS Plzeňského kraje