FOTO, VIDEO: Voda zatopila domy a ničila mosty

zveřejněno 26.06.2016

V sobotu odpoledne zasáhly Klatovsko silné bouřky, místy provázené krupobitím. Některé silnice byly zaplavené, profesionální a dobrovolní hasiči na mnoha místech čerpali či stále čerpají vodu.

„Zhruba od půl čtvrté jsme na Klatovsku vyjížděli asi dvacetkrát k čerpání vody. V současné době zasahujeme v Janovicích, Vacovech, Klatovech, Bezděkově, Běšinech, ve Frymburku děláme protipovodňová opatření," uvedl už před 18. hodinou krajský řídící důstojník hasičů Štefan Livinka.

Voda poškodila i železniční trať, v současné době jezdí mezi stanicemi Klatovy - Běšiny náhradní autobusová doprava.

Velké škody napáchala bouře na silnici mezi Strážovem a Běšiny, která musela být zcela uzavřena. Voda valící se z polí hned na několika místech strhla svah a odnesla ho až na silnici. Nejhorší situace byla v Lukavici, kde se na komunikace sesunuly tuny zeminy a kamení. Zasypaly i vjezd na dvůr domu pod svahem. „Je to hrozná spoušť. Budeme uklízet uklízet, uklízet," povzdychla si žena, odklízející následky povodně.

Voda strhla i část mostu v Kozí. „Přišel obrovský liják. Voda tekla z kopců přes ves, po silnici. Mohlo to být až tak 50 cm vody, byla to hrozná síla. Tolik vody tady nikdy nepamatuji," řekl Deníku Tomáš Fiala z Kozí.

Dočasně uzavřena musela být silnice z Klatov na Janovice, přes kterou se valila voda z polí. Škody páchal i Strážovský potok, kterému nestačilo koryto. „Přišla hodinová průtrž s kroupami. Potok se vylil, přes zahrádku se nám valilo tak dvacet centimetrů vody. Takže nás čeká úklid následků," uvedl Aleš Matějka ze Strážova.

V Neznašovech, Vrhavči a Malé Vísce zatopil rozvodněný Drnový potok desítky domů, podle místních byl vzestup hladiny extrémně rychlý, pouze cca půl hodiny a výška hladiny až o čtyřicet centimetrů překročila hladiny z předchozích povodní, včetně povodně v roce 2002.

Před desátou hodinou večer stále hasiči na několika místech okresu zasahovali. „V současné době jsme ještě na hrázi rybníka ve Frymburku. Ten už nepřetéká, ale prosakuje tam hráz, a tak ho budou rybáři po dohodě s námi upouštět, aby voda klesla pod průsak. Vodu aktuálně čerpáme v Lubech u Klatov a v Běšinech. Ale vzhledem k počasí se zřejmě dají očekávat další výjezdy," uvedl před půl desátou večer Livinka.

Lokální povodně potrápily i obec Dolany, kde se o sobotní půlnoci rozlil potok Poleňka. Voda zasáhla třicet až čtyřicet domácností při potoce, zničeno bylo i koupaliště, které bude potřeboval celkovou rekonstrukci.

Hasiči se od sobotního odpoledne do neděle nezastavili. „Jen za sobotu jsme v kraji měli téměř sto šedesát výjezdů. Převážně šlo o čerpání vody, popadané stromy, likvidace následků bouřky. Od rána to pokračuje, jezdí se hlavně čerpat a likvidovat následky bouře," uvedl v neděli odpoledne krajský řídící důstojník hasičů Michal Pathy.

Milan Kilián, David Kojan
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s.