Hasiči stále vyjíždějí k požárům komínů

zveřejněno 06.04.2018

V roce 2017 v Plzeňském kraji vzniklo 83 požárů od spalinových cest (komínů). Ve třech případech se jednalo o nevhodnou konstrukci komínu, ve dvou případech o spáry v komínu, v jednom případě o zazděný (přizděný) trám v komíně a v 77 případech byl požár způsoben vznícením sazí v komíně. Ve 33 případech požárů nebyla od majitelů, uživatelů nebo provozovatelů spalinových cest předložena zpráva o provedeném čištění a kontrole spalinové cesty, což bylo v rozporu se zákonem o požární ochraně. HZS Plzeňského kraje tato porušení řešil v přestupkovém řízení.

V období od 1.1. do 20.2. roku 2018 v Plzeňském kraji vzniklo 17 požárů od spalinových cest (komínů). V jednom případě se jednalo o zazděný (přizděný) trám v komíně a v 16 případech byl požár způsoben vznícením sazí v komíně. V 10 případech požárů nebyla od majitelů, uživatelů nebo provozovatelů spalinových cest předložena zpráva o provedeném čištění a kontrole spalinové cesty.

V roce 2017 došlo v České republice k 1 028 požárům od komínů, celková výše škod se vyšplhala na téměř 70 milionů Kč. Došlo k usmrcení 1 osoby a 42 osob se zranilo.

Nejvíce požárů vzniklo přímo v komíně, kde se vznítily nevyčištěné saze. Těchto případů bylo celkem 887 z celkového počtu požárů komínů. Mezi další příčiny požárů patřila nevhodná stavební konstrukce (79 případů požárů) nebo zazděný trám v komínu (37 případů požárů).

To všechno jsou důvody, proč se HZS ČR dlouhodobě snaží tuto situaci řešit. Do nedávna spoléhali hasiči pouze na nařízení vlády o čištění, kontrole a revizi spalinových cest a též na dobrou a úzkou spolupráci se Společenstvem kominíků ČR.

Od 1. ledna 2016 je naštěstí všechno jinak. Dnem nabytí účinnosti zákona č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky nabyla účinnosti změna zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, která mimo jiné upravuje oblast spalinových cest. Nyní je tato problematika již pevně ukotvena v zákoně.

K novinkám patří povinnost oprávněné osoby vypracovat písemnou zprávu o provedení čištění nebo kontrole spalinové cesty. V případě zjištění vážných nedostatků, musí oprávněná osoba oznámit tuto skutečnost písemně na příslušném stavebním úřadě nebo u orgánu státního požárního dozoru dle typu zjištěného nedostatku.

Oprávněné osobě neplnící své zákonné povinnosti může být uložena pokuta hasičským záchranným sborem kraje až do výše 50 000 Kč. Provozovatelům spalinové cesty, která vykazuje hrubé nedostatky, může být uložena pokuta do 10 000 Kč (u fyzických osob) a do 100 000 Kč (u právnických osob nebo podnikajících fyzických osob).

Ze strany oprávněných osob a revizních techniků spalinových cest se v rámci spolupráce angažuje Společenstvo kominíků ČR, které šíří povědomí o této legislativní změně. Hlavním cílem právní úpravy je zvýšení bezpečnosti provozu spalinových cest. „Hlavní roli“ zde hrají odborníci na tuto problematiku, tj. oprávněné osoby a revizní technici spalinových cest. Proto i Společenstvo kominíků ČR cíleně vzdělává své členy a vysvětluje postupy při zjištění nedostatku a jeho odstranění. Spolupráce státní správy a odborníků na tuto problematiku by neměla přinést zahlcení správních úřadů oznámeními o nedostatcích, ale měla by být zárukou, že všechny nedostatky bezprostředně ohrožující zdraví, život nebo majetek osob, budou odstraněny.

Jak často kontrolovat a čistit komín?

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Jednou za rok je nutno nechat provést kontrolu oprávněnou osobou – kominíkem.

Zákon umožňuje uživateli provést některé úkony kontroly sám.

Co může uživatel sám kontrolovat:
  • Stav topidla a kouřovodu – zda nejsou propálené, není popraskané zdivo a vydrolené spáry
  • Zda se v blízkosti topidla a kouřovodu nenachází hořlavé předměty
  • Zda je přívodní elektroinstalace ke kotli nepoškozená
  • Stav komínových dvířek a jejich uzávěrů

Pokud dojde k požáru komínového tělesa:

• Odstraňte z dosahu sálavého tepla všechny hořlavé předměty.
  • Zavolejte linku 150 nebo 112.
  • Nepokoušejte se hasit komín vodou. Vysoká teplota v komíně spolu s rychlým vývinem páry může způsobit popraskání, či destrukci komínu. K hašení je možno použít písek, který je vhazován buď dvířky k vymetání komínu, nebo přímo ze střechy tělesem kouřovodu.

K ověření oprávněnosti osoby, která Vám přijde udělat revizi spalinových cest, slouží aplikace MV – generálního ředitelství HZS ČR, kterou najdete na adrese: http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/

kpt. Mgr. Petr Poncar
tiskový mluvčí HZS Plzeňského kraje